1. Úvod
  2. Články
  3. Dýmky Armellini - individuá...
Dýmky Armellini - individuální krása

V malé vesničce Barasso na severu Itálie vyrostly celé generace, které byly odchovány dýmkami a jejich výrobou. V tomto městě vznikla kdysi největší továrna na výrobu dýmek v Itálii a možná jedna z největších na světě. Jmenovala se Rossi a na jejích základech později vyrostli dnešní továrny, jako Savinelli, Paronelli. A protože tradice dýmkařství stále zůstává v tomto kraji pevně zakořeněna, tak i dnes zde vznikají malé dílničky, jako je například ta Maura Armelliniho. Jeho otec měl podobný osud jako mnoho lidí z Barassa. Vyučil se dýmkařem a pracoval u Rossiho. A že jablko nepadá daleko od stromu, tak i mladý Mauro se učil dělat dýmky u firmy Savinelli, která je současným největším výrobcem dýmek v Itálii.

Maura jakožto člověka, který je nadaný citem pro práci se dřevem, ubíjela však sériová výroba, která značně omezovala jeho bohatou fantazii. Jako kuřák dýmky chtěl dělat volné tvary, které by více vystihovaly individualitu kuřáka dýmky. Proto si doma postavil malou dílnu a začal zúročovat řemeslnou zručnost a tradici s individuálním přístupem k tvarům dýmek. Drží se zásady, že pro kuřáka dýmky je důležitý především materiál, který je základem pro kvalitní dýmku. Proto pro svoje dýmky nakupuje ten nejkvalitnější a nejdražší brier, která zaručuje, že dýmka bude mít přímé zrno. Dřevo si vybírá osobně. Všechny tvary dělá ručně, vychází z materiálu tak, aby vynikla především kresba dřeva. Raritou jsou jeho dvouhlavičkové dýmky, které můžete plnit dvěma různými tabáky. V práci se musí ohánět protože má pět dcer. Ale nezoufá si, ba naopak. Jeho dcery mu s výrobou dýmek pomáhají Zvláště dcera Wilma má velmi pěkný vztah k dýmkám a dělá většinu dokončovacích prací. Mauro přišel na způsob jak ochránit dýmky v obchodech před neodbornou manipulací. Provlékne provázek náustkem a hlavičkou dýmky a konce zapečetí. Tak garantuje neporušenost dýmky až k zákazníkovi. Proto jeho dýmky okamžitě rozeznáte od jiných.

Armelliniho design je typicky italský, odvážné ale vyvážené tvary s jemně tvarovanými náustky a hlavičkami, které padnou do ruky. Každá dýmka má nádhernou kresbu dřeva. Je na nich vidět, že jsou dělány s láskou a dobrou řemeslnou zručností. Díky kvalitě a tvarové různorodosti si Armellini pomalu ale jistě buduje své jméno po celém světě.