1. Úvod
  2. Články
  3. Krása pískované dýmky
Krása pískované dýmky

Povrchová úprava dýmek pískováním se stala velmi oblíbenou. Každá dýmkařská firma má ve své nabídce velkou část dýmek pískovaných. Dříve se pískování používalo na čištění a tvarování různých předmětů, především skla a kamenů. Proud písku se pomocí stlačeného vzduch namířil na předmět, který se drobnými částečkami písku takto opracovával. Jak se pískování přeneslo do světa dýmek? A proč zrovna pískování našlo při výrobě dýmek uplatnění? Nejspíš to bude tím, že pískováním se elegantně zamaskují nepatrné vady bruieru, které jsou u hladké dýmky byť s krásným žilkováním nežádoucí a zároveň se zviditelní jeho zajímavý reliéf. Prvním, kdo začal takto dýmky upravovat byl Alfred Dunhill. V nabídkovém katalogu firmy Dunhill byly první pískované dýmky vedeny pouze jako „vzor III“ nebo „vzor X“, zatímco hladké dýmky měly přesné číselné označení. První pískované dýmky nebyly symetrické. Postupem času dýmkařští řemeslníci odváděli stále lepší práci a pískované dýmky nabyly přesných tvarů. První pískované dýmky „dunhillky“, které nemají přesné tvary, jsou sběratelskou raritou. V současnosti se pískované dýmky firmy Alfred Dunhill dělí na dvě kategorie. Na normální a tzv. „speciál grain“, které mají mnohem výraznější kresbu dřeva a vyrábějí se z briaru kvality „plato“.

Díky chytrému marketingu byla značka Dunhill počátkem roku 1920 známa po celém světě. Pískované dýmky se ujaly hned z několika důvodů. Zpočátku to byla novinka a módní výstřelek. Později se pískované dýmky začaly prosazovat díky ceně. Vzhledem k tomu, že pískovaná dýmka nevyžadovala to nejkvalitnější dřevo, byla vždy o něco lacinější.

Stroje , které se dnes na pískování dýmek používají, mají různou velkost, ale prakticky se pískování provádí dvěma způsoby - strojově a ručně. Je mnoho materiálů, které se pro pískování dýmek používá. Někteří výrobci používají pravý písek, jiní silikonové částečky, další skleněné korálky, ořechové skořápky a mnohé jiné. Někteří výrobci dýmek experimentovali dlouho, než našli ten správný materiál, který opískoval hlavičku dýmky podle jejich představ. Často je to součástí výrobního tajemství.

Pískovaná dýmka má řadu předností. Výborně odvádí teplo, snese i „horší“ zacházení. Můžete ji nosit v kapse s klíčkem od auta a nemusíte se bát že si ji poškrábete. Ve větru nepukne. Zkrátka pískovaná dýmka je ideální do nepohody, k plavbám po moři, při hraní golfu, při rybaření a při jiných bohulibých činnostech.