Jelikož prodáváme tabákové výrobky a potřeby ke kouření, jsme podle zákona č. 65 / 2017 sb. povinni zajistit před odesláním objednávky ověření věku nakupujícího. Máte u nás registraci? Přihlaste se a nakupujte bez nutnosti ověření věku a se slevou 5%. Registrovat se můžete po vytvoření objednávky a ověření plnoletosti.
  1. Úvod
  2. Články
  3. Zdobené dýmky indiánů
Zdobené dýmky indiánů

V životě indiánů hrál tabák a dýmka stěžejní roli. Podle irokézské tradice vyrostl tabák přímo z hlavy mýtické Matky země, a proto také tabák tlumí bolest hlavy a rozjasňuje mysl. Mezi indiánské dýmky lze zařadit pestrou škálu kuřáckých artefaktů vyráběných podle tradice staré několik set let. Ve Střední a centrální Jižní Americe se kouřily tabákové smotky, předchůdci doutníků. Směrem na sever se vyráběly dýmky z kostí, dřeva a kamene. Dýmky se obvykle plnily tabákem ve směsi s nejrůznějšími rostlinami a dalšími ingrediencemi, které nejenže vylepšovaly chuť, ale také se tím šetřilo tolik drahým tabákem. Tabák mohly pěstovat jen ty indiánské kmeny, které se věnovaly zemědělství jako hlavnímu zdroji obživy. Úrodná sklizeň totiž vyžadovala vynaložení značného úsilí na vytváření úrodné půdy mýcením lesních porostů. Ostatní kmeny získávaly tabák většinou směnným obchodem.

Pro severoamerické indiány není kouření tabáku požitkem, nýbrž rituálním aktem. Posvátný kouř a oheň jsou jim přírodními živly. Proto je také kouření z dýmky zvláštní formou modlitby a vysoce důležitým náboženským úkonem. Siouxský medicinman Chromý jelen o dýmce říká: „Dýmka je pro nás jako otevřená bible…Pro nás indiány je jen dýmka, země, na které sedíme a otevřené nebe. Duch je všude kolem…Kouř z dýmky stoupá nahoru přímo do duchovního světa. Ale funguje to oběma směry. Tím kouřem přes troubel dýmky k nám síla proudí zase dolů. Když dýmku držíš, tak tu sílu cítíš. Z dýmky ti prochází přímo do těla.“

Ojedinělý význam měly dýmky prérijních indiánů. Soudové vyráběly dlouhé kalumety známé především jako Dýmky míru. Své dýmky si zhotovovali ze speciálního červeného kamene - catlinitu – nebo z tmavého dýmkového kamene. Dýmkový kámen se nachází v Minnesotě a také Barron County ve Wisconsinu. Od konce 18. století tato ložiska ovládli Dakotští Siouxové, kteří rozhodují o těžbě. Červený kámen Catlinit je pojmenován po Georgovi Catlinovi, který si poprvé všiml tohoto speciálního kamene a popsal výrobu dýmky i život prérijních indiánů již v roce 1836. Každý indián vykonal alespoň jednou za svůjživot cestu do lomu v Dakotě, kde se posvátný kámen těží. I dnes si může pro svou potřebu každý indián vzít zdarma catlinit na výrobu své dýmky. Dýmky z catlinitu připomínají indiánům krev jejich vlastního kmene. Právě dýmky vytvořené z tohoto kamene mají pro sběratele asi největší kouzlo. Mívají bohatě zdobenou troubel, ať již s vyřezávanými zvířaty, či ozdobené korálkovými výšivkami s indiánskými motivy. Často se ovazovaly závěsy z orlích per. Bez těchto dýmek se neobešel žádný obchod uzavřený s indiány. Svou mocí pečetily významné dohody, uzavíraná přátelství a smlouvy.Osadníci a přistěhovalci velice rychle pochopili, jak velký význam má pro indiány kouření dýmky a často tohoto obřadu zneužívali

Ostatní indiánské kmeny například Irokézové a Čerokézové vyráběly menší kamenné nebo hliněné dýmky. Častým tvarem byly zvířecí motivy. Většinou byla hlavička z jednoho kusu kamene a krátká troubel z kamene barevně odlišného. Na rozdíl od jiných dýmek, tyto dýmky neměly žádné další ozdoby. Dalším materiálem prérijních indiánů na výrobu dýmek byly hlína, dřevo nebo kosti nebo i parohy různých zvířat. Indiáni tyto dýmky zdobili kůží, korálky, drápy či zuby. Navahové vyráběli Dýmku míru z jeleních parohů, troubel byla obalena kůží a doplněna korálky a dalšími přírodními materiály jako například koňskými žíněmi nebo pery různých dravců.

Protože dýmka byla vysoce ceněným artefaktem, byla vždy zabalena do nádherně vyšívaného obalu či vaku, který měl indián vždy při sobě. Některé indiánské dýmky v pozdější době byly vyráběny z mosazi tak, že sloužily jako tomahavk. Měly malou hlavičku z jedné strany a z druhé ostrou sekeru, dlouhou dřevěnou troubel bohatě zdobenou korálkovými výšivkami a závěsy z orlích per. Taková dýmka se v nouzi dala použít i proti nepříteli.

Zvláštní obřadní dýmkou byl kalumet, který se nazýval „Čtyři větry“. Při obřadu se kouřilo do čtyř světových stran. Tyto obřadní dýmky byly zdobně dekorovány korálkovými výšivkami, měli většinou menší hlavičku a tři orlí péra.

Inspiraci v kultuře severoamerických indiánů hledal i známý italský výrobce dýmek Ser Jacopo, který vyrábí svou verzi kalumetu z italského briaru. Jeho série dýmek s názvem Kalumet je míněna jako pocta périjním indiánům.